1. Anasayfa
  2. Nasıl Yapılır

Telefonum Yağmurda Islandı, Bozulmaması İçin Hemen Ne Yapabilirim?

Telefonum Yağmurda Islandı, Bozulmaması İçin Hemen Ne Yapabilirim?
Telefonum Yagmurda İslandi
0

Telefonunuzu yağmurda ıslandı mı? Telefonunuzu kapatın, temizleyin, kurulayın, pilini çıkarın ve pirinçte bekletin. 24 saat sonra kontrol edin.

Telefonunuzu Hemen Kapatın

Telefonunuz yagmurda islandiğında ilk yapmanız gereken şey telefonunuzu hemen kapatmaktır. Islanan telefonu hemen kapatmak, içinde oluşabilecek kısa devreleri engelleyerek cihazınızın daha fazla zarar görmesini engellemeye yardımcı olacaktır.

Telefonunuzu kapatmanın ardından hemen telefonunuzun içinde biriken suyu temizleyin. Cihazınızın arka kapağını ve bataryasını çıkartın, sim kart ve hafıza kartını çıkarın ve telefonun içini kurulayın. Islaklığı temiz bir bez veya kağıt havlu ile silerek telefonun içini kurutabilirsiniz.

Telefonun içini kuruladıktan sonra pilini çıkarın. Islanan pil cihazınıza zarar verebilir ve kısa devrelere yol açabilir. Bu nedenle hemen pilini çıkararak telefonunuzun daha fazla zarar görmesini önleyebilirsiniz.

Son olarak, telefonunuzu bir kaba pirinç koyun. Pirinç, suyu emme özelliği sayesinde telefonunuzun içinde kalan nemi çekecek ve cihazınızın daha hızlı kurumasını sağlayacaktır. Telefonunuzu 24 saat boyunca pirinç içinde beklettikten sonra kontrol edebilir ve tekrar kullanabilirsiniz.

Telefonu Temizleyin

Telefonunuzu temizlemenin önemi oldukça büyüktür. Özellikle cihazınızın yağmur ya da suyla temas etmesi sonucunda, cihazın içerisinde kir ve nem oluşabilir. Bu durum cihazınızın performansını olumsuz etkileyebilir ve hatta cihazın ömrünü kısaltabilir. Bu yüzden, telefonunuzu temizlemek ve kurutmak oldukça önemlidir.

Telefonunuzun temizliği için öncelikle kuru bir bez kullanarak cihazınızın dış kısmını silmeli ve tozunu almalısınız. Daha sonra hafif nemli bir bezle yavaşça temizlemelisiniz. Sıvı temizleyici kullanmamanızı öneririz. Bu sıvılar cihazınıza zarar verebilir. Cihazınızı temizlerken dikkatli olmalı ve sert bir şekilde ovuşturmamalısınız.

Cihazınızın iç kısmının temizliği ise biraz daha dikkat gerektirir. Bir elektronik temizleme spreyi kullanarak cihazın iç kısmını temizleyebilirsiniz. Ancak bu işlemi yaparken cihazı tümüyle sökmemeniz ve sadece ulaşabildiğiniz kısımları temizlemeniz önemlidir. Ayrıca, cihazınızın iç kısmını temizledikten sonra iyice kuruması için bir süre beklemeniz gerekmektedir. Bu sayede telefonunuzun iç kısmında kalan nemin tamamen kurumasını sağlayabilirsiniz.

Telefonunuzu temizlerken dikkat etmeniz gereken unsurlardan biri de pilini çıkarmak ve tüm kapakları açmaktır. Bu sayede cihazın iç kısmında kalan nemin tamamen kurumasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, cihazınızı temizledikten sonra birkaç gün boyunca kullanmamanız ve tamamen kurumasını beklemeniz önerilir. Bu sayede cihazınızın performansını uzun vadede koruyabilirsiniz.

İçini Kurulayın

Telefonunuz yağmurda ıslandığında, öncelikle telefonunuzu kapatmalısınız. Su teması durumunda, cihazınızı hemen kapatmak, daha büyük hasarları önleyebilir.

Telefonu kapatıp, bataryasını ve diğer parçalarını çıkardıktan sonra, telefonun iç kısmını kurulamak önemlidir. Telefonun içini kurulamak için havlu veya kağıt havlu kullanabilirsiniz.

Telefonun iç kısmını kurulamanın ardından, telefonunuzun ekranında veya diğer bölgelerinde suyun kaldığından emin olmalısınız. Eğer su birikintisi varsa, bunu temizlemek için telefonunuzu hafifçe silmelisiniz.

Son olarak, telefonunuzun iç kısmını kuruladıktan ve suyunu temizledikten sonra, cihazınızı bir süre kurumaya bırakmalısınız. Bu işlem için telefonunuzu pirinç veya benzeri bir emici maddeye koyarak 24 saat kadar bekleyebilirsiniz.

Pilini Çıkarın

Telefonunuz yagmurda islandiğında ilk yapmanız gerekenlerden biri pilini çıkarmak olmalıdır. Islanan telefonunuzun içindeki elektrik devrelerinin zarar görmemesi ve telefonunuzun kısa devre yapmaması için hemen pilini çıkarmalısınız. Pilin çıkarılmasıyla beraber telefonunuzun iç kısmını kurulamanız da oldukça önemlidir.

Telefonun içini kurulamak için bir bez ya da kağıt havlu kullanabilirsiniz. Eğer telefonunuzun içi çok ıslaksa, kurulamak için hafifçe üflemek de faydalı olacaktır. Eğer elektronik cihazlara zarar veren sıvılarla temas etmişse, bu sıvıların iç kısmı kurutulmadan hiçbir işlem uygulanmamalıdır.

Islaklığı tamamen kuruttuktan sonra, telefonunuzu birkaç saat dinlendirin. Telefonunuzun içindeki nemin tamamen kuruması için birkaç saat beklemeniz gerekebilir. Bu sayede elektronik devrelerin zarar görmesini önleyebilirsiniz.

Ancak telefonunuzun içinde bulunan küçük bileşenlere zarar vermemek için profesyonel bir yardım almanız da gerekebilir. Telefonunuzun içindeki elektronik bileşenlere zarar vermemek için çok dikkatli olmalısınız. Eğer telefonunuzun içine müdahale etmek istemiyorsanız, uzman birine danışmanız en doğrusu olacaktır.

Kapakları Açın

Telefonunuzu yağmurda ıslanmışsa, hemen kapatın ve içini kontrol edin. İlk adım olarak, telefonunuzun kapaklarını açın ve içinde herhangi bir nem veya suyun olup olmadığını kontrol edin. Bu adım, suyun telefonun içine nüfuz etmesini önlemek ve cihazı hemen kurulamak için çok önemlidir.

Sonra, telefonunuzu kurutun ve içini kurulayın. Islak bir bez veya kağıt havluyla içini ve dışını kurulayarak, suyun telefonunuzun iç süreçlerine zarar vermesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca, telefonunuzun suya maruz kaldıktan sonra pilini çıkarın. Bu, elektrik temasını keserek olası kısa devreleri engellemeye yardımcı olacaktır.

Son olarak, telefonunuzun içini pirinçe koyun ve 24 saat bekleyin. Pirinç, suyu çekmek için doğal bir emici görevi görebilir. Bu, telefonunuzdaki fazla nemi ve suyu absorbe ederek cihazın içini kurutabilir. 24 saat sonra telefonunuzu kontrol edin ve eğer hala sorun yaşıyorsanız, bir teknisyene başvurun.

Telefonu Pirinçe Koyun

Telefonunuz yağmurda ıslanmış olabilir ve bu durumda doğru şekilde kurutulması çok önemlidir. Islaklığın telefonun içinde kalması durumunda cihazınızda geri dönüşü olmayan hasarlar meydana gelebilir. Bu durumda telefonunuzu hemen kapatmalı ve içini kurulamalısınız.

Telefonun içinde kalan nemin kuruması için bir yöntem de pirinçtir. Telefonunuzu pirinçle kaplı bir kaba koyarak nemin emilmesini sağlayabilirsiniz. Pirinç, nem çeken özelliği sayesinde telefonunuzun içindeki nemin kurumasına yardımcı olacaktır. 24 saat boyunca telefonunuzu pirinçle kaplı kabın içinde bırakın ve ardından kontrol edin.

Telefonunuzu kuruduğundan emin olduktan sonra tekrar pilini yerine takın ve cihazınızı açın. Eğer telefonunuz hasar görmüşse, en yakın teknik servise başvurarak yardım alabilirsiniz. Bu önlemleri aldıktan sonra telefonunuzun sağlam ve çalışır durumda olduğundan emin olabilirsiniz.

24 Saat Bekleyin

Telefonunuzu Yagmurda Islatmanın Etkileri

Telefonunuz yağmurda ıslandıysa hemen panik yapmayın. Telefonunuzu kapatın ve 24 saat bekleyin. Yağmurun neden olduğu zararların minimum seviyeye inmesini sağlayacak olan bu yöntem, telefonunuzu kurtarabilir.

Telefonu Temizleyip Kurulayın

Telefonunuzu yağmurun ardından hemen temizleyin. Sabunlu suya batırılmış bir bezle telefonunuzun dışını ve içini temizleyin. Ardından telefonunuzu kurulayarak suyun telefonun içine zarar vermesini engelleyin.

Pilini Çıkarın

Eğer telefonunuzun pilini çıkarabiliyorsanız, hemen bu adımı gerçekleştirin. Pilin suya temas etmesi telefonunuzun zarar görmesine neden olabilir. Pilin çıkarılması bu riski ortadan kaldıracaktır.

Kapakları Açın ve Pirinçte Bekletin

Telefonunuzu açın ve arka kapağını, sim kartını ve hafıza kartını çıkarın. Daha sonra telefonunuzu pirinç dolu bir kaba koyun ve 24 saat bekleyin. Pirinç, telefonunuzdaki suyu emerek kurumasını sağlayacaktır.

Telefonunuzu Kontrol Edin

Telefonunuzu yere düşürdünüz ve yağmura maruz kaldı? Panik yapmayın! İlk olarak telefonunuzu kapatın ve temizleyin.

Sonra dikkatlice içini kurulayın ve pilini çıkarın. Ardından telefonunuzun kapaklarını açın ve parçalarını ayırın.

Telefonu pirinçe koyarak 24 saat beklettikten sonra kontrol edin. Eğer telefonunuz düzelmediyse, uzmana danışmadan önce tekrar kurulayın ve kontrol edin.

Sık Sorulan Sorular

Telefonum yagmurda islandığında ne yapmalıyım?

Telefonunuzu hemen kapatın ve kurulayın. Ardından pirinç içinde bekletin.

Yagmura dayanıklı telefonlar gerçekten suya dayanıklı mı?

Yagmura dayanıklı telefonlar suya dayanıklıdır fakat belirli bir süre ve derinlikte suya dayanabilir.

Telefonumu yagmurda korumak için ne gibi önlemler alabilirim?

Telefon kılıfı veya suya dayanıklı kapaklar kullanabilir, su geçirmez çantalar tercih edebilirsiniz.

Yagmurda telefon kullanırken nelere dikkat etmeliyim?

Mümkünse telefonu kullanmamaya çalışın, eğer kullanmanız gerekiyorsa suya dayanıklı kılıf veya kapaklar kullanın.

Yagmurlu havalarda telefon şarj aletini kullanmanın riskleri nelerdir?

Yagmurlu havalarda şarj aleti kullanmanız telefonunuzun zarar görmesine neden olabilir, mümkünse kapalı bir alanda şarj edin.

Yagmurlu havalarda telefon ekranı nasıl temizlenmeli?

Hafif nemli bir bezle ekranı silin ve ardından kuru bir bezle kurulayın.

Telefonuma su girdiğinde ne yapmalıyım?

Telefonunuzu hemen kapatın, içine su girmesini önlemek için pirinç içinde bekletin ve en yakın teknik servise götürün.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir