1. Anasayfa
  2. Oyunlar

101 Nasıl oynanır? 101 Okey Oyunu Hakkında Bilmedikleriniz

101 Nasıl oynanır? 101 Okey Oyunu Hakkında Bilmedikleriniz
0

101 nasıl oynanır sorusunun yanıtı, günümüzden en fazla oynanan masa oyununda saklı olabilir. Kuralları öğrenerek, arkadaşlarınızla eğlenebilirsiniz.

101 nasıl oynanır sorusu birçok insan tarafından merak edilmektedir. Günümüzün en popüler masa oyunlarından biri olan 101 Okey, sosyal veya arkadaş ortamlarında sıklıkla tercih edilmektedir. Çay, kahve veya benzeri içecekler eşliğinde günlük hayatın stresini atmak için oynanmaktadır.

101 Okey, yapısı gereği ile düşündürücü ve stratejik olarak ilerlemek bir takım kurallara sahiptir. Bu kuralları öğrenerek, rakibinizin önüne geçmek veya oyunu bitirmek mümkün olmaktadır. Bu yazımız, oyunun amacı, kuralları gibi tüm yönler ele alınan liste olacaktır. Böylelikle 101 nasıl oynanır sorusunun tam bir karşılığını bulabileceksiniz.

101 Okey Nedir?

101 nasıl oynanır

101 Okey, rummy türünden gelen 106 taştan oluşan popüler türk masa oyunlarından birisidir. Taşların her biri 4 farklı renkte bulunmakla birlikte her renk, 13 taştan oluşmaktadır. Taş renkleri 1’den 13’e kadar numaralandırılır ve her sayıdan 8 taş bulunmaktadır. Okey 101 oyununda bulunan 8 taş; iki siyah, iki sarı, iki kırmızı ve iki mavi şeklinde bulunmaktadır.

101 okey nasıl oynanır olarak bakıldığında, oyunda iki özel numarasız taş bulunmaktadır. Bu taşlar oyun için joker olarak kabul edilir ve kullanılır. 101 okey oyununda çeşitli kurallar ve oynanış biçimleri bulunmaktadır. Değişen sayıda oyuncu ile oynanmakla birlikte oynanış biçimlerinin en popüleri 101 ve düz okeydir. Kullanım alanı geniş olduğundan Okey 101 ayrıca Playstation 5 ve içerisindeki oyunlar olmak üzere çeşitli dijital platformlarda da oynanmaktadır.

101 Okey Oyunun Amacı Nedir: 101 Nasıl Oynanır?

101 nasıl oynanır

101 nasıl oynanır sorusunun cevabını arayanlar oyunun amacını da merak etmektedir. Oyunun amacı, ıstakasında rakam değerleri en küçük değerde olacak şekilde taş bırakmaktır. Biri oyunu bitirdiğinde ıstakasındaki rakamlar, kalan taşların toplamı kadar kişiye ceza olarak yazılmaktadır.

Istakanızdaki taşlarınızın azalmasını istiyorsanız per oluşturup taşlarınızı açabilirsiniz. Böylelikle çift oluşturan perler diğer oyuncuların perlerine işlem yaptırarak elinizdekilerini hızlıca bitirmenin şansını yakalabilirsiniz. Yere per açmak, çift açabilmek ve yerdeki taşlara işlem yapmak için bazı ön koşul şartlar bulunmaktadır.

1. Yere Çift Açmak: 101 Nasıl Oynanır?

101 nasıl oynanır sorusu size karmaşık gelse de ıstakanızdaki çiftli perleri okey oyununda açabilirsiniz. Oyun sırası size geldiğinde çiftli perlerin sayısı 5 ve üstü ise perleri açabilirsiniz. Perlerinizi yere çift açtıktan sonra çift açmış olduğunuzu rahatlıkla gösterebilirsiniz.

2. Seri Çift Açmak

Daha önce seri per veya çift açmadıysanız, yerden çektiğiniz taş ile birlikte taşlarınızın toplamı 101 üzeri ise bunları yere açabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken şey, ilk başta en az 5 çift perine ihtiyacınız olmasıdır. 5 çift peri yere açtığınızda yerdeki seriler için de işlem yapabilirsiniz.

3. Yere İşlem Yapmak

Daha önceden yere çift veya seri per açtıysanız, yere açılmış perlerin devamı niteliğinde taşlarını olduğunda bunu sağ ve sol konuma olacak şekilde taşları yerleştirebilirsiniz. Önceden çift açma işlemi yaptıysanız, seri perlere işleme yapabilirsiniz. Fakat asla yerde boş pere açmanız istenmez. Seri perde ise yerdeki perlere işleme yapabilir ve boş perlere taşlarınızı açabilirsiniz.

4. Önceden Seri ve Çift Açma Yapmak

Daha önceden çift per veya seri per açtıysanız, yerden veya yandan taşınızı çekebilirsiniz. Istakanızda per toplamı 101 ve üzeri ise yere açabilir, isterseniz de daha sonraki el için bekleyebilirsiniz. 5 çift per ve üzeri taşınız varsa yere çift açtıktan sonra dizilimdeki seri taşlara işleme yapabilirsiniz.

Oyun Esnasındaki Cezalar: 101 Nasıl Oynanır?

101 nasıl oynanır

101 nasıl oynanır sorusunun bir cevabı da oyunda bir takım cezaların bulunmasıdır. Okey 101 için aşağıdaki bazı ceza biçimleri uygulanmaktadır:

  • Yere açılan taşlar, perler halinde geri toplanırsa 101 puan ceza puanı yemiş olursunuz.
  • ‘101 nasıl oynanır’ sorusu için önceden açılan herhangi bir taş, yandan alındıysa 101 puan ceza yersiniz. Daha önceden seri veya çift olarak açmadığınızda işlek taşı isleyemez veya yana atamazsınız. Önceden seri çift açtıysanız, bu olduğunda taşın işleyip işlemediğini kontrol etmelisiniz.
  • Oyunlar tercihe göre maksimum 11 el oynanabilir ve her el sonunda tüm oyuncuların sayıları toplanır. Ellerinde kalan miktara göre sayılar toplanarak, cezalar yazılır. Burada en düşük sayıyı toplayan veya oyun bitiren bu eli kazanmış olur.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir