1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır
Trendlerdeki Yazı

Drone Ehliyeti Nasıl Alınır?

İnsansız hava aracı kullanabilmek için Drone ehliyeti nasıl alınır?

Drone Ehliyeti Nasıl Alınır?
1
+ - 1

Drone ehliyeti nasıl alınır? Drone, insansız hava aracı (İHA) olarak bilinen bir hava aracıdır. Geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe giren yönetmelik ile birlikte artık Drone kullanıcılarına Drone ehliyeti alma koşulu getirildi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün (SHGM) talimatlarına göre, Drone uçuşları yapabilmeniz için yerleşim alanlarında veya ticari uçuşlarda Drone ehliyetinizi yanınızda bulundurmak zorunlu hale gelmiştir. Kurallara uyulmadığı takdirde çok ağır cezalarla karşılaşabilmektesiniz.

Drone Ehliyeti Nereden Alınır Ücreti Ne Kadar?

drone ehliyeti nereden alınır ücreti ne kadar?

Drone Ehliyeti Nasıl Alınır, Drone ehliyetini Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün (SHGM) yetki verdiği uçuş eğitim kurumlarından alınabilmekte. Drone ehliyet ücretleri Drone araçlarının gruplarına göre değişebilmektedir. Fakat ortalama olarak 800 ila 1500 TL arasında bir fiyat ile Drone ehliyetine sahip olabilirsiniz.

Ehliyetinizi alırken yetkili uçuş kurumundan aldığınıza dikkat etmelisiniz olası durumda ehliyetiniz geçersiz sayılmakta ve ödediğiniz ücret boşuna gitmiş olacaktır. Eğitim alacağınız kurumun daha önce verdiği eğitimleri, bilgileri ve incelemeniz mümkün ise içeriklerini de incelemelisiniz. Bunun yanı sıra Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün (SHGM) resmi sitesinde verilen yetkili uçuş eğitim kurumlarını listesini incelemesiniz. Eğitimin ücretinin yanı sıra kurumdaki eğitmenleri araştırmalısınız.

Drone Ehliyeti Kaç Yıl Geçerli?

drone ehliyeti kaç yıl geçerli?

Drone ehliyetinizi aldıktan sonra akılda oluşan ilk soru Drone ehliyetinin kaç yıl geçerli olup olmadığıdır. Bunun sorunun cevabı, Drone ehliyetiniz ömür boyu geçerlidir.

Drone Eğitimi Ne Kadar Sürer ve Şartları Nelerdir?

drone eğitimi ne kadar sürer ve şartları nelerdir?

İnsansız hava araçları (İHA) 4 gruba ayrılmaktadır. Bunlar; İHA-0, İHA-1, İHA-2 VE İHA-3. İHA-0 olarak adlandırılan bir ticari pilot ehliyeti için 12 yaşını doldurmuş olmanız koşulu vardır. İHA-1 olarak adlandırılan ticari pilot ehliyeti için ise 15 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Kullandığınız Drone aracının ağırlığına göre almanız gereken ehliyet sınıfı farklıdır. Bunlar; İHA-0 ehliyeti için; 500 gr ile 4 kg arasında bir Drone aracına sahip olmanız, İHA-1 ehliyeti için; 4 kg ile 25 kg arasında bir Drone aracına sahip olmanız, 25 kg ve üzerinde bir Drone aracına sahipseniz ise İHA-2 ve İHA-3  ehliyet sınıfına girmektedir.

Drone aracınızı ticari amaçla kullanmak için 12 saatlik İHA-0 veya 36 saat süren İHA-1 bir ehliyetini almanız gerekmektedir.

Drone Ehliyeti Almak Zorunlu mu?

drone ehliyeti almak zorunlu mu?

Drone ehliyeti şu anda yürürlükte bulunan karara göre, 500 gr ve üzeri olan Drone araçları için zorunlu tutulmuştur. Aksi takdirde cezalarla karşılaşmanız mümkün. Drone ehliyeti nasıl alınır sorusu da böylelikle cevaplanmış oldu.

Drone Ehliyeti Hakkında Sık Sorulan Sorular

Drone ehliyeti hakkında pek çok detaya yer vermeye çalıştık. Henüz çok yeni bir konu olması sebebi ile bu hususta bazı sorular ile sıkça karşılaşmaktayız. Yazımızın bu kısmında Drone ehliyeti nasıl alınır ve diğer soruların yanıtlarını vermek istiyoruz.

Drone ehliyeti nereden alınır?

SHGM tarafından yetkilendirilmiş olan eğitim kurumlarından alınabilmektedir. Eğitim alınmak istenen kurum seçilirken yetkili kurum olmadığına dikkat edilmelidir.

Drone ehliyeti nasıl alınır?

Günümüzde sıklıkla kullanılan insansız hava araçlarından olan drone kullanımı için drone sertifikasının alınması gerekmektedir. Yürürlüğe giren SHT-İHA yönetmeliği ile yerleşim alanları başta olmak üzere ticari faaliyetleri gerçekleştirmek için kullanılan drone’lar için ehliyet alma şartı getirilmiştir.
Drone uçuşu gerçekleştirmek isteyenlerin eğitim aldığını dair belgeyi uçuş esnasında yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Drone ehliyeti nasıl alınır merak edenler için hemen yanıtlayalım SHGM- Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetki verilen uçuş eğitim kurumlarından alınabilmektedir.

Drone ehliyeti kimler alabilir?

Yönetmelikle birlikte ticari olarak drone uçuşu gerçekleştirecek olan kişiler ehliyet almaları gerekmektedir. Almış olan ehliyetin uçuş anında kişilerin yanında bulunması gerekir. Drone sertifikası alabilmek için dört sınıflandırma bulunmaktadır. Bu sınıflandırma ile drone kullanmak için ehliyet alınması gerekir.
• İHA-0 ticari pilot sertifikası alabilmek için 12 yaşın üzerinde olmak gerekmektedir.
• İHA-1 ticari pilot sertifikası alabilmek için 15 yaşın üzerinde olmak gerekmektedir.
• İHA2 ve İHA3 ticari pilot sertifikası alabilmek için ise en az 18 yaşının üzerinde olunması gerekmektedir.

Drone almak için ehliyet zorunlu mu?

iha ehliyeti diğer adıyla Drone ehliyeti almak, 500 gr ve üzeri olan Drone araçları için zorunludur.

Drone ehliyeti kaç TL?

Ticari amaçlı drone kullanımı için alınacak ehliyet fiyatları 800 TL ile 1500 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Drone ehliyeti almak için yaş sınırı nedir?

Yaş sınırı ticari pilot sertifikası ile alınacak ehliyete göre değişmektedir. İHA-0 drone sertifikası almak için 12, İHA-1 drone sertifikası almak için 15, İHA-2 ve İHA-3 drone sertifikası almak için ise 18 yaşın üstünde olmak gerekmektedir.

Ticari amaçlı drone kullanmak için alınan ehliyetin geçerlilik süresi nedir?

Ticari İHA Pilot sertifikaları ömür boyu geçerlidir.

Drone eğitimi almak için gerekli şartlar nelerdir?

Drone eğitimi almak için alınacak sertifikaya uygun olarak yaş şartının uygun olması gerekmektedir.
• İHA-0 Ticari İHA Pilot eğitimlerinde 500 gram ile 4 kg ağırlığı arasında olan drone kullanımı için verilen sertifikalardır. Burada yaş sınırı 12 olup, 12 yaşın üzerindekiler bu ehliyeti alabileceklerdir.
• İHA-1 Ticari İHA Pilot eğitimlerinde 4 kg ile 25 kg arasında olan drone kullanımları için ehliyet verilmektedir. Bu ehliyeti alabilmek için 15 yaşının üzerinde olunması şartı aranmaktadır.
• İHA-2 ve İHA-3 Pilot eğitimlerinde ise 25 kg ve üzeri olan drone kullanabilmek için gerekli destek sağlanmaktadır. Bu ehliyeti alabilmek için ise 18 yaşından büyük olunması gerekmektedir.

Drone ehliyeti almak için verilen eğitimler ne kadar sürer?

• İHA-0 Ticari İHA Pilot eğitimleri toplamda 12 saat sürmekte ve eğitim 2 günde tamamlanmaktadır.
• İHA-1 Ticari İHA Pilot eğitimleri toplamda 36 saat sürmekte ve 4-5 gün içerisinde tamamlanmaktadır.
• İHA-3 Ticari İHA Pilot eğitimleri 90 saat ve İHA-4 Ticari İHA Pilot eğitimleri 150 saat sürmektedir.

İHA-0 ve İHA-1 pilot eğitimi almak için gerekli belgeler nelerdir?

• Nüfus cüzdanı fotokopisi,
• Adli sivil belgesi,
• 3 adet fotoğraf,
• e-devlet üzerinden alınmış olan ikametgah belgesi,
• Aile hekimlerinden alınacak olan ‘’B Sınıfı Sürücü Olabilir’’ sağlık raporu,
• 18 yaşından küçük olanların oluşabilecek hukuki ve cezai sorumlulukların kabul edildiğine dair noter tarafından tanzim ve tasdik edilmiş taahhütname belgeleri gerekmektedir.

İHA Ticari Pilot sertifikasına sahip olanlar sertifikalarını yükseltebilirler mi?

Sertifika sahipleri alacakları yeni eğitimlerle birlikte sertifikalarını yükseltebileceklerdir.

Drone ehliyeti almak için sınav yapılıyor mu?

Ticari amaçlı drone kullanmak için alınan drone eğitimlerinde sınav yapılmamaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Dron ehliyeti olması çok iyi birşey insanların özeli açısından

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.