Otomobillerin Uzun Yol Bakımı Nasıl Yapılır?

Otomobillerin Uzun Yol Bakımı Nasıl Yapılır?

Otomobillerin Uzun Yol Bakımı Nasıl Yapılır?

Otomobillerin uzun yol bakımı nasıl yapılır sorusu, son dönemlerde oldukça sık sorulmakta ve araştırılmaktadır. Son derece önem arz eden bu bakımlar sayesinde güvenli bir sürüş deneyimi de elde edebilirsiniz. Uzun yola çıkmadan önce herhangi bir bakım yapmaz iseniz hem mal hem de can güvenliğiniz ciddi anlamda tehlikeye girebilir. Peki, otomobillerin uzun yol bakımı nasıl yapılır? Sürücüler tarafından merak edilen ve araştırılan bu sorunun cevabını dilerseniz gelin birlikte detaylı olarak inceleyelim.

Uzun Yol Bakımlarına Dikkat

Uzun Yol Bakımlarına Dikkat

Otomobillerinize yapacağınız oldukça basit ve hızlı bakımlar sayesinde son derece güvenli bir sürüş deneyimi elde edebilirsiniz. Örneğin Stepne olmadan yola çıkar iseniz herhangi bir lastik patlaması durumunda yolda kalabilirsiniz. Bu tip durumlar ile karşılaşmadan önce mutlaka ufak ayrıntılara dikkat etmeli ve gerekli bakımları yapmalısınız. Dilerseniz, araç uzun yol bakımı listemizi gelin birlikte inceleyelim.

1-    Su Kontrollü Yapın

1-	Su Kontrollü Yapın

Her ne kadar birçok sürücü tarafından pek dikkat edilmese de su kontrolü son derece önemlidir. Mümkün otomobillerinizin su kontrollerini her 2 veya 3 günde bakmalı ve gerekli takviyeleri yapmalısınız. Eğer gerekli kontrolleri ve takviyeleri yapmadan yola çıkar iseniz hararet gibi problemler ile karşılaşabilirsiniz.

2-    Lastik ve Yedek Lastik Bakımlarını İhmal Etmeyin

2-	Lastik ve Yedek Lastik Bakımlarını İhmal Etmeyin

Uzun yola çıkmadan önce mutlaka lastiklerin durumunu kontrol edin. Ömrünü tamamlamış veya inmiş lastikler nedeniyle ciddi anlamda hayati tehlike ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca pek dikkat edilmese de yedek lastiğinizin durumunu kontrol etmeyi unutmayın. Eğer yedek lastik taşımıyor iseniz mutlaka aracınızda lastik tamir kitlerini bulundurun. Olası lastik patlamalarında bu kitleri kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir! :  Apple’dan Yeni Patent – Kulak Üstü Kulaklık Mı Geliyor?

3-    Akü Kontrollerini Unutmayın

3-	Akü Kontrollerini Unutmayın

Yola çıkmadan önce mutlaka akü kontrolü yapın. Zira aküsü bitmek üzere olan bir araç ile yola çıkmanız durumunda yolda kalmanız içten bile değildir. Her ne kadar basit bir yöntem gibi görünse de ihmal edilmemelidir.

4-    Fren Sistemini Kontrol Edin

4-	Fren Sistemini Kontrol Edin

Uzun yol bakımı için mutlaka fren sisteminizi kontrol edin. Olası kazaların önüne geçebilmek için mutlaka fren sistemi iyi olan bir araç ile yola çıkmaya özen gösteriniz.

5-    Motor Yağı Kontrolünü İhmal Etmeyin

5-	Motor Yağı Kontrolünü İhmal Etmeyin

Yola çıkmadan önce motorun yağını mutlaka kontrol ediniz. Motor yağı azaldıysa veya renk değişimi mevcut ise mutlaka mevcut yağı değiştirmeniz gerekmektedir. Zira gerekli miktarda yağ olmadan yola çıkar iseniz motorunuz ciddi anlamda hasar görebilir ve ileride oldukça yüksek maliyetli masraflar çıkabilir.

Uzun Yol Bakımı Fiyatları

Uzun Yol Bakımı Fiyatları

Uzun yol bakımı fiyatları, oldukça değişkenlik gösterebilmektedir. Birçok bakımı sizlerde ücretsiz bir şekilde kolaylıkla yapabilirsiniz. Fakat fren sistemi ve alt takım gibi ciddi bakımlar için ne yazık ki belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Ortalama 500 TL ile 1000 TL arasında otomobillerinizin uzun yol bakımlarını kolaylıkla yapabilirsiniz.

Uzun Yol Bakımı Fiyatları

Özellikle eski arabayla uzun yol ‘a çıkmak istediğiniz de mutlaka ama mutlaka bu bakımları ve gerekli kontrolleri yaptırmalı ve kontrolleri yaptırdıktan sonra yola çıkmalısınız. Ufak bir masraftan kaçarken hem canınızdan hem de malınızdan olabilirsiniz.

 

 

 

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir