Youtube Görüntü Kalitesini Yeniden Yükseltiyor!

Youtube Görüntü Kalitesini Yeniden Yükseltiyor!

Youtube Görüntü Kalitesini Yeniden Yükseltiyor!

Youtube görüntü kalitesini yeniden yükseltmeye başlıyor. Pandemi süresi boyunca pek çok sosyal medya ve benzeri platformlar kalite düşümüne ve hatta hız düşümüne yönelmişti. Karantina dönemi boyunca insanların evde kalması internet alt yapılarını ve sosyal medya alt yapılını olumsuz yönde etkilemiş durumda.

Youtube Görüntü Kalitesini Yeniden Yükseltiyor!

İnternet alt yapıları ve sosyal medya alt yapılarının korunabilmesi adına internet hızının yüksek olduğu ülkelerde hız düşümüne yönelmişti. Youtube, Netflix ve benzeri platformlar görüntü kalitelerini düşürerek bu akıma katılmış ve insanların daha stabil bir bağlantı almasını sağlamıştı. Normalleşme sürecinin ardından hız düşümü ve kısıtlamalar teker teker kaldırılmaya başlandı.

YouTube 480P Sınırı Kalkıyor!

480P Sınırı Kalkıyor!

480P Sınırı kaldırılıyor! Youtube pandemi süreci boyunca görüntü kalitesini düşürme kararı aldı ve uygulamaya başladı. Hangi yöntemler deneniyor olsa da görüntü kalitesinin yükseltilmesi mümkün değildi. Sunucu üzerinden yapılan kısıtlama sonucunda hiçbir şekilde yükseltilemeyen kalite ayarı tekrar eski haline dönmeye başladı.

480P Sınırı Kalkıyor!

Youtube kalite sınırını arttırıyor, yayınlanan habere ve yapılan açıklamaya göre 480P olan sınır tekrar 1080P civarına arttırılıyor. 1080P 60FPS olarak görüntü kalitesinin şu an için pandemi mevzusunda normalleşmiş ülkelere verilmesi bekleniyor. Bu ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor. Konum değişikliği yaparak elbet ki bu görüntü kalitesine erişmek mümkün olacak.

Üst sınır olarak şu an için 1080P uygun görülmüş durumda. İlerleyen zamanlarda Hindistan’dan da kaldırılması beklenen kısıtlama sonrasında tüm dünyaya tekrar 8K dan fazla kalite imkânı sunulmaya başlanacak. Her ne kadar kalite üst sınırı arttırılacak olsa da bazı internet sağlayıcıları bu durumu kendilerine bir bahane olarak kullanıp internet hızını düşük tutma taraftarı olabilir.

Görüntü Kalitesi Wİ-Fİ ve Mobil Veriye Göre Değişiklik GösterebilirGörüntü Kalitesi Wİ-Fİ ve Mobil Veriye Göre Değişiklik Gösterebilir

Youtube görüntü kalitesi Wİ-Fİ ve Mobil veriye göre değişiklik gösterebilecek. Yapılan güncelleme sonrasında Android ve IOS cihazlarda bağlantının geldiği noktaya göre üst kalite limiti değişiklik gösterebilecek. Wİ-Fİ bağlantısına sahipseniz alabileceğiniz maksimum görüntü kalitesi 1080P ancak Mobil Veri bağlantısına sahipseniz bu limit 480P olarak kalacak.

İlginizi Çekebilir! :  İphone Alırken Apple Card İle Taksitlendirme İmkanı
1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir