1. Ana Sayfa
 2. Nasıl Yapılır

3 Yöntemle Telefon Ekranını Televizyona Aktarma

3 Yöntemle Telefon Ekranını Televizyona Aktarma
0

Telefon ekranını televizyona aktarma günlük hayatta işinizi kolaylaştıran bir eylemdir. Bu sebeple “Cep telefonlarının ekranını televizyona aktarma nasıl yapılır?” sorusu ile de sıkça karşılaşmak mümkündür. Telefon ekranını yansıtma kablolu ve kablosuz olacak şekilde gerçekleştirilebilir. Bu yazıda her iki yöntemle de akıllı mobil cihazlarınızın ekranını televizyona nasıl aktarabileceğinizin cevabını bulabilirsiniz.

1- Telefon Ekranını TV’ye Aktarma Kablosuz Nasıl Yapılır?

Telefon ekranını televizyona aktarma günümüzde daha fazla kullanılmaya başlandı. Her yaştan birçok kişinin elinde akıllı telefon olması ve evlerdeki akıllı televizyonların sayısının artmasının bunda oldukça büyük payı vardır. Ekran yansıtma işlemi, kablolu ve kablosuz olmak üzere iki şekilde olabilir. Telefon ekranını ekran yansıtma özelliğini kullanarak HDMI kablosu olmadan televizyona bağlamak, çoğu kullanıcı için daha kolay ve pratik bir yöntemdir.

A – Apple – iPhone’da Telefon Ekranını Televizyona Aktarma Aşamaları

Wifi ile herhangi bir ekran veya akıllı telefonu televizyona yansıtmak oldukça basittir. Telefon ekranını televizyona aktarma işlemi için yapmanız gereken, kullandığınız telefona göre gerekli yönergeleri takip edip işlemi tamamlamaktır.

telefon-ekranini-televizyona-aktarma

 • iPhone’unuzu ve televizyonunuzu aynı Wi-Fi ağına bağlayın.
 • iPhone denetim merkezini açın.
 • Denetim merkezinden ekran yansıtma özelliğini seçin.
 • Açılan ekrandan akıllı televizyonunuzu seçerek, iPhone’u televizyona bağlayın.
 • Bu basamaklardan sonra kablosuz bir şekilde iPhone telefon ekranını televizyona aktarma işleminiz tamamlanmış olacaktır.

B – Telefonu Televizyona Yansitma Samsung Telefonlarda Nasıl?

Samsung telefonu televizyona bağlamak da Apple’da olduğu gibi oldukça kolay bir işlemdir. Samsung’larda genellikle AllShare isimli bir uygulama bulunmaktadır. Bu uygulama ile Samsung ekranını televizyona ya da diğer telefonlara bağlayabilirsiniz. Eğer cihazınızda AllShare yoksa diğer Android işletmesine sahip telefon markalarında olduğu gibi Google Play Store’dan Miracast uygulamasını indirebilirsiniz.

Samsung telefonları televizyona yansıtmak için smart view ile izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • Telefonunuzun bildirim panelini açın.
 • “Akıllı Görünüm” simgesine tıklayın.
 • Ekranınıza “Smart View ile yayınlamaya başlansın mı?” sorusu geldiğinde “Şimdi başlat!” yazısına dokunun.
 • Kablolu bir şekilde Samsung telefon ekranını televizyona aktarma işleminiz bu şekilde tamamlanmış olacaktır.

telefon-ekranini-televizyona-aktarma-2

2 – Telefon Ekranını Televizyona Aktarma – USB Kablo ile Telefonu Televizyona Bağlamak

Telefon ekranını televizyona aktarma işleminde bağlantı sorunu yaşamak istemeyenler telefonu televizyona kablo ile bağlama yolunu seçebilirler. Televizyonlarda HDMI bağlantısı ile bu işlem kolaylıkla yapılabilir. Sosyal medya için içerik üretenler de bilgisayar ekranını televizyona yansıtmak için HDMI kablosunu kullanabilirler. Eğer bilgisayarınızda HDMI girişi yoksa bunun için HDMI dönüştürücü kullanabilirsiniz.

Samsung marka telefonlarda televizyona kablo ile görüntü aktarımı yapmak için uygulanacak basamaklar:

 • Adaptöre USB-C-HDMI kablosunu bağlayın.
 • Kablonun ucunu televizyonunuzdaki bağlantı noktasına bağlayın.
 • HDMI adaptörünü cihazınızın USB bağlantı noktasına bağlayın.
 • Bildirim Paneli açın ve “Yansıtma Tuşu” bildirimine tıklayın.
 • Yansıtma işleminin başlatılabilmesi için ekranda gördüğünüz talimatları uygulayın.
 • Kablosuz bir şekilde Samsung telefon ekranını televizyona aktarma işleminiz bu şekilde tamamlanmış olacaktır.

iPhone marka telefonlarda televizyona kablo ile görüntü aktarımı yapmak için uygulanacak basamaklar:

 • iPhone’un alt kısmındaki şarj kapısına lightning adaptörü veya lightning – VGA adaptörü takın.
 • Adaptöre HDMI veya VGA kablosunu bağlayın.
 • HDMI veya VGA kablosunun diğer ucunu televizyona bağlayın.
 • Bu adımları takip edin, sonrasında kablosuz bir şekilde iPhone telefon ekranını televizyona aktarma işleminiz tamamlanmış olacaktır.

telefon-ekranini-televizyona-aktarma-3

3 – Telefonu Televizyona Yansıtma Aparatı

Telefon ekranını televizyona aktarma için çeşitli markaların aparatlarını kullanabilirsiniz. Bu aparatlar, ses ve görüntü aktarımını sağlayan HDMI kablolar ile aynı işleve sahiptirler. Anlık olarak HDMI kablosuna gerek duymadan televizyona ekran yansıtmak için oldukça pratik olan bu aparatları dilerseniz siz de telefon ekranını televizyona aktarma işlemi için tercih edebilirsiniz.

Android Telefon Ekran Yansıtma Nasıl Yapılır?

Xiaomi, Huawei, Oppo vb. Android işletmesine sahip pek çok cep telefonu, televizyona bağlama özelliğine sahiptir. Bu markaların birçok akıllı telefonunu, telefonlarda kurulu olarak gelen Miracast uygulamasıyla smart tv özelliği olan televizyonlara bağlayabilirsiniz. Telefon ekranını televizyona aktarma için eğer telefonunuzda Miracast uygulaması yüklü değilse telefonunuz desteklediği takdirde Google Play Store aracılığıyla uygulamayı telefonunuza indirebilirsiniz.

Televizyonda Ekran Yansıtma Özelliği Açılır mı?

Telefonunuzda ekran yansıtma özelliği olduğu halde bu işlemi gerçekleştiremiyorsanız eğer yapmanız gereken ayarlara girerek televizyona görüntü yansıtma işlemi için izin vermektir. Bu işlem, telefon modeline göre farklılık gösterebilir.  Telefonu televizyona yansıtma için gerekli erişim izinlerine izin vererek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum Yap