1. Ana Sayfa
  2. Program İncelemeleri

Root Nedir? Nasıl Atılır?                 

Root Nedir? Nasıl Atılır?                 
0

Günümüz Android ekosisteminde adı oldukça kullanılan Root nedir sorusu ve kavramı gün geçtikçe yayılmaktadır. Çoğu Android kullanıcısı Rootun ne anlama geldiği ne işe yaradığı nasıl kullanıldığı gibi araştırmalar yapıyor. Peki, Root nedir? Root nasıl atılır?

Root Nedir?

Root kelimesini tam manasıyla Türkçe’ye çevirdiğimizde kök kelimesiyle karşılaşıyoruz. Kökten kastımız kök izni olarak söyleyebiliriz. Yani en temelden alabileceğimiz izin olarak düşünebiliriz. Android işletim sisteminin sağladığı özgürlükten biri olan Root, kullandığımız cihazdaki tüm sınırlamaları kaldırıp Android’de yapabileceğimiz herşeyi sınırsız bir hale getirmiş oluyor.

Örneğin telefonun hızını arttırmadan tamamen yazılımını değiştirmeye, farklı özellikler sunan uygulamaları kullanmadan cihazınızı tamamen zevkinize göre özelliştirmeye kadar birçok işlemi Root erişimi sağlayarak yapabilirsiniz. İnternette gezinirken karşılaştığınız “Telefon RAM Arttırma” veya “Wifi şifresi nasıl kırılır?” gibi işlemleri gerçekleştirmek için öncelikle telefonumuza veya tabletimize Root iznini sağlamamız yani Root atmamız gerekiyor. Peki Root nasıl atılır? Bu soruyu ele alalım.

Root Nedir? Root Nasıl Atılır?

Root nedir root atmak her Android telefon ve tabletlerde farklılık gösterebilir. Özellikle Root konusunda hem Türkçe hem de yabancı kaynaklar günümüzde oldukça çoğaldı. Bu sayede çoğu modele Root atma yöntemini illa ki bulabilme imkanınız var. Özellikle büyük bir geliştirici topluluğu olan XDA sitesinde Dünyada ki hemen hemen her cihaza yönelik Root erişimi alma yöntemleri paylaşılıyor.

Hatta internet de biraz araştırma yaptığınızda Root atma uygulamaları ile karşılaşacaksınız. Ancak bu tip Root atma uygulamalarını önermiyoruz çünkü cihazınızı kullanılmayacak seviyede bozulmalarına yol açabilmekteler. Zaten normalde de Root işlemi atmak risklidir fakat Root atma esnasındaki adımları doğru bir şekilde uygularsanız sorun olmayacaktır.

Bazı telefonlara ve tabletlere Root atmak basit olduğu gibi bazen de daha üst düzey zorluklarla üreticiler kullanıcılarının Root erişimine sahip olmasını engelliyor. Bunun sebebi üreticiler kullanıcıların aldıkları ürünlere Root erişimi sağlayarak cihazın dengesini bozulmamasını istemesi. Peki bu zorluk neler bundan bahsedelim.

Bootloader Nedir?

root nedir| bootloader nedir |program i̇ncelemeleri

Bootloader üreticilerin telefonlara ve tabletlere koyduğu kilitlerden sadece bir tanesidir. Cihazlarda üst düzey değişiklik yapılmasına engel olan bu kilidi kaldırmadan Root atma yapabilmeniz maalesef imkansızdır. Özellikle Root atarken hatayla karşılaşıyorsanız büyük ihtimalle Bootloader kilidi aktif olabilir. Eskiden çok fazla yaygın olmasada son yıllarda hemen hemen her telefon ve tabletlerde karşılaşılan bir sorun hale gelmiştir. Bazı üreticiler isteyen kullanıcıların bu kilidi kaldırmasına olanak tanırken bazı üreticiler bu konuda hiç destek vermemekle birlikte çözümünü sunmamaktadır.

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap