Martı ve Benzeri Elektrikli Scooterlara Düzenleme Yolda

Martı ve Benzeri Elektrikli Scooterlara Düzenleme Yolda

Martı ve Benzeri Elektrikli Scooterlara Düzenleme Yolda

Martı yeni düzenleme geliyor. Martı ve benzeri elektrikli ulaşım araçlarına birtakım düzenleme yolda. Özellikle sarı taksi sahipleri ve sürücüleri tarafından istenmemeye başlayan bu ucuz ulaşım araçları için devlet tarafından bir düzenleme gelecek.

Şehir içi ulaşım ve kısa mesafe konusunda oldukça işe yarayan martı ve benzeri sistemler son zamanlarda sarı taksi sahipleri ve sürücüleri tarafından istenmemeye başladı. Uber sistemi için de aynı muameleyi gösteren sarı taksi sürücüleri martı için de istedikleri düzenlemeyi alacak gibi gözüküyor.

Martı taksiciler tarafından istenmiyor. Martıyla sistemi için paylaşım yapmak için sosyal medya üzerinde anlaşma sağlayan taksi sürücüleri aynı anda hesaplarından paylaşım yaparak Martı sisteminin tehlikeli olduğunu anlattı. Artan martıyla ve benzeri sistemlerin kullanım açısından güvensiz olduğunu dile getiren taksi sürücüleri bu konuyu yasal olarak tartışmak istediklerini ve gerekli mecralara ileteceklerini de ekledi. Ses getirmeyi başaran toplu paylaşım sonucunda karşılarına martı ve benzeri sistemleri severek kullanan kullanıcıları da aldılar.

Kullanıcılar sistemlerin oldukça güvenli olduğunu yokuş aşağı inerken bile belirli hızı geçmediğini asıl tehlikenin kendileri olduğunu dile getirdi. Tartışma hızla büyürken yayınlanan haberler martı sistemine düzenleme geleceği yönünde oldu. Anlaşılan sarı taksi sürücüleri martı ve benzeri sistemler için istediklerini yaptıracaklar.

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığından İlk Açıklama Geldi

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığından İlk Açıklama Geldi

Ulaştırma ve alt yapı bakanlığı yaptığı açıklamada “ben vergimi veriyorum” diyerek kurtulamazsınız ifadelerine de yer verdi. “Sonuçta yolcu taşımak için kullanılıyor gerekli düzenlemeler elbette yapılacak” ifadeleri ile sözlerine devam etti.

Yapılan düzenlemenin şu an için sadece ticari amaçla piyasada bulunan scooterlar için olacağı bekleniyor. Henüz bireysel elektrikli scooterlar için açıklama yapılmış durumda değil. Elektrikli araçlarda tek seferlik düşük bir vergi sistemi bulunuyor. 3 – 5 bin TL arasında satılan bu ulaşım araçlarının sadece satın alırken %18’lik bir vergisi bulunuyor. Vergilendirme sisteminde yapılacak olan bir parça değişiklik sadece Scooter kullanıcılarını değil elektrikli motosiklet kullanıcılarını da derinden etkileyecek gibi gözüküyor.

İlginizi Çekebilir! :  Metal Plug Mobil Oyun Sektörüne Geliyor

Kaldırım İşgali ve Kazalar Göz Önünde Bulundurulacak

Kaldırım İşgali ve Kazalar Göz Önünde Bulundurulacak

Martıyla ve benzeri araçların kazalara karışmaları ve kaldırımları işgal ediyor olmalı da göz önünde bulundurulacak. Ülkemizde pek rastlanmasa da ufak tefek martıyla kazaları yaşanmakta. Kazalar sonucunda karşı tarafta bir muhatap bulunamadığı için bazı sorunlar meydana geliyor. Geçtiğimiz aylarda Taksi şoförleri tarafından sıkıştırılan birkaç martı sürücüsü de karşısında maalesef bu nedenler yüzünden muhatap kimseyi bulamamıştı.

Yapılacak düzenlemeler arasında kaldırım işgali de bulunuyor. Ufak ve direklere bağlı olarak kaldırımlarda bekleyen martılar sözde “kaldırım işgali” ile yargılanacak ve düzenlemeye maruz bırakılacak. Yapılacak düzenleme sonrasında park yerleri ile ilgili önemli adımlar atılacak gibi gözüküyor. Yine geçtiğimiz aylarda kaldırımlara park edilen martılara trafik polisleri tarafından cezalar kesilmişti.

 

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir