1. Ana Sayfa
  2. Oyun Haberleri

Kaliteli Mobil Oyun Kaç Günde ve Nasıl Yapılır?

Kaliteli Mobil Oyun Kaç Günde ve Nasıl Yapılır?
0

Mobil oyun yapımı yazılım dilleriyle ilgilenen ya da sıfırdan oyun yapmak isteyen herkes için merak edilen bir konudur. Bu sektörde dönen büyük paralar herkesin ilgisini çekmekte ve yazılım bilgisine sahip kişileri bu sektöre çekmektedir. Bu konuya merak saran kişilerin bu oyunların ne kadar zaman içerisinde yapıldığını da merak ettikleri bir gerçektir. Düşünülenin aksine bu oyunların yapım süreci oldukça uzun ve zahmetlidir.

Başarılı ve Kaliteli Mobil Oyun Nasıl Yapılır?

mobil oyun| soru işareti |oyun haberleri

Bu oyunları yapmak için planlı, programlı ve sabırlı olmalısınız. Bu işlemleri sırası ile yaparsanız başarılı bir şekilde bu oyunları piyasaya çıkarabilirsiniz. Sabırlı ve düzenli bir çalışma ile istediğiniz her türde oyun yapmanız mümkündür. Online mobil oyun ya da tek kişilik oyunları tek başınıza yapabilirsiniz. Direk bilgisayarınızın başına oturarak kod yazmaya başlarsanız oldukça fazla sıkıntı ile karşılaşır ve kısa sürede bu hevesten vazgeçersiniz.

Mobil Oyun İçin Planlama

mobil oyun| not alma |oyun haberleri

Ön planlama ile yapmak istediğiniz oyunun genel hatlarını kafanızda kurarak başlayabilirsiniz. Ardından aklınızdaki oyun ile ilgili internet üzerinden bu konuda uzman ya da fikir sahibi kişilerden bilgi alabilirsiniz. Aldığınız bilgiler doğrultusunda oyununuza şekil verebilirsiniz.

Oyununuzu aklınızda şekillendirdikten sonra kullanacağınız yazılım dili ile oyununuz için en uygun programla yazmaya başlayabilirsiniz. Örneğin Unity ya da Unreal Engine bu konuda oldukça popüler olan programlardır.

Telefon Oyunları Kaç Günde Yapılır?

pubg oyunu kim tarafından yapıldı?

Aslında bu soruya net bir cevap vermemiz oldukça zor. Mobil oyun yaparken çıkma süresi tamamen sizle alakalı. Oyununuz için belirlediğiniz her şey yapım süresini hızlandırır. Ya da yazılım konusunda tecrübe ve bilginiz aynı şekilde bu süreci hızlandırabilir ya da kısaltabilir. Çok iyi bir yazılımcı yüksek grafikli bir oyunu 1 ayda da çıkarabilir 1 yılda da çıkarabilir. Ya da bu konuda tecrübeli bir kişi küçük çaplı bir oyun için 1 ay bile uğraşabilir.

Telefon Oyunları Nasıl Daha Hızlı Yapılır?

mobil oyun| business 1839876 640 |oyun haberleri

Oyun yapımını hızlandırmanız için oyunun ön planlamasını çok iyi yapmalısınız. Özellikle büyük çaplı bir oyun planlaması yapıyorsanız bir ekip kurmanızda fayda var. Düzenli bir iş bölümü ile oyununuzun çıkış süresini oldukça hızlandırabilirsiniz. Oyun öncesi planlamalarınıza uzun zaman ayırarak en ince ayrıntısına kadar planladığınız zaman oyun yapım süresinde karşınıza çıkabilecek sorunları kısa bir şekilde çözebilirsiniz.

Yeni çıkan oyunlar kategorisinde araştırmalar yaparak insanların en son çıkan oyunlarda neleri sevmiş neleri sevmemiş bakarak kendi oyununuza bu özellikleri ekleyebilir ya da çıkarabilirsiniz. Bunun yanı sıra bazı forum sitelerinde oyun firmaları oyun yapımı sırasında karşılaştıkları sıkıntıları ve bunları nasıl atlattıklarını anlatmakta. Sizde benzer sıkıntılar yaşayacağınızı göz önünde bulundurarak bunları okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Bunların yanı sıra tek başınıza oyun yapmak istiyorsanız oldukça sabırlı ve düzenli çalışmalısınız. Bazen yanlış bir kod yazımı sizi çileden çıkarsa da bu sıkıntıların herkesin başına gelebileceğini unutmamalısınız. İyi bir yazılım dili biliyorsanız işlerinizde hızlı ilerleyebilirsiniz. Fakat bu işte yeni iseniz kafanızdaki oyunu hangi dille yapabilirsiniz önce onu belirlemelisiniz.

C++ ve Java yeni başlayanlar için oldukça önerilir. Bu ikili günümüzün en popüler oyun yapma dillerindendir. Bu dilleri öğrendikten sonra yine genel bir ön planlama ile tek başınıza istediğiniz türde mobil oyun yapmanız mümkündür.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap